O silikonu


Jedná se o zdravotně nezávadný, dvousložkový silikon. Je pevný, pružný a nepřilnavý.

Způsob použití:

Před použitím je vhodné formu umít, je možno i v myčce, ale nejlépe pod tekoucí vodou s použitím neabrazivních prostředků, nejlépe vhodný je JAR.

Marcipán, nebo jinou hmotu, natlačíme do formy, povrch zarovnáme a uhladíme. Po té formu vložíme na pár minut do mrazáku. Motiv jde pak pak krásně vyjmout bez deformace tvaru. U menších a nižších forem (motivů) můžeme ihned použít k dekoraci.

Dvoudílné (3D) formy je lépe ponechat v mrazáku déle, klidně i přes noc. Silikon tím nebude nijak poškozen. U těchto motivů natlačíme hmotu do každé půlky, a ty pak k sobě přitiskneme a celou formu sepneme několika gumičkami. Po vyjmutí z mrazáku motiv z formy lehce vyndáme, nožíkem opravíme případné nerovnosti a necháme oschnout na měkké podložce.

Po uschnutí můžeme motiv barvit. Vhodné jsou jak prachové, tak gelové potravinářské barvy.

URČENÍ POUŽITÍ FORMIČEK:

Formy jsou určeny na vytlačování marcipánu, různých potahovacích a modelovacích hmot a čokolády. Nejsou v žádném případě určeny na použití v pečící troubě, na vyšší teplotu, než 50°C.

Formičky také lze použít na sádrové odlitky, na odlitky z vosku, na výrobky z keramické hlíny, kdy se motivy vytlačí, vyndají a poté dají vypálit, také je lze použít na výrobky z pryskyřice.

Musí se silikonové formičky vymazávat?

Silikonovou formičku není nutné vymazávat. Pokud ji vymažeme 100% tukem, nic tím nezkazíme. Stačí ji jen promaštěnými prsty potřít, aby se nám výsledný motiv z formičky lépe vyndával. Avšak pozor! Nedoporučujeme ji určitě vymazávat v případě, že výsledný motiv budeme dobarvovat. Barva nám pak bude hůře chytat.